Замок та міські укріплення

 

 

 

 

Найголовніше для міста – оборона. Будівництво Жовкви почалось з замку – типовій ренесансовій фортеці з низькими мурами та баштами, земляними валами та бастіонами, що захищали мури від гармат.

Замок був перероблений Яном Собеським на справжній королівським палац – що не зменшило його військового значення та ефективності.

Коли у 1740-х роках Жовква перейшла у власність Радзивіллів, замок занепал – його скарби були вивезені до Несвіжу, а в палацових корпусах розташувалась школа, міський уряд. Пізніше замок руйнували російські війська, а радянські та німецькі окупанти використали його в якості в’язниці та комунальних квартир.

Фортечні укріплення міста – кільце кам’яних мурів з баштами, валів з бастіонами та ровів – були розібрані австрійською владою. Вціліли лише Глинська та Звіринецька брами, шматки мурів біля замку та домініканського монастиря та дві башти – одна служила дзвіницею парафіяльного костелу, інша була частиною того самого домініканського монастиря. Ще від двох башт лишились фундаменти.

Глинська брама та ще один фрагмент мурів були розібрані радянською владою у 1960-х роках. За часів Незалежності все це було відновлено. На відновленій стіні біля Звіринецької брами навіть відновили бойову галерею.

Після 2003 року, коли почалася капітальна реставрація міста, місцева влада прийнялась і за замок – мешканці комунальних квартир були виселені в нові квартири. Школа, що займала південно-східне крило, переселилась в колишні казарми радянських часів (перед тим в казармах був зроблений сучасний ремонт).

Наразі реставрація замку триває. Укріплення міста також поступово приводяться в належний вигляд.

Екскурсію по жовківському замку та міським укріпленням можна замовити за телефоном (067)583-67-80