Крехівський монастир

 

Чоловічий монастир св.. Миколая в с. Крехів – головна принада Жовківщини. Величний та нарядний монастир-фортеця приваблює туристів з усієї України та з-за кордону. Тут є все, що потрібно на полюванні за новими враженнями: мальовничі ліси та гори Розточчя, потужні башти зі стрільницями, чудотворні ікони, що приваблюють тисячі прочан, цілюще джерело, печери в величних скелях а також сучасна реставрація інтер’єрів  – не без впливу постмодерну, але вишукана і високохудожня.

Монастир був заснований біля 1597 року двома вихідцями з Києво-Печерської Лаври – святими Іоілем та Сильвестром. Монахи мешкали в печерах в скелі високо в горах, аж поки СтаніславЖолкевський, власник навколишніх земель, не збудував для них монастир.

Монастир цей, який був побудований з дерева і не мав належного захисту, був знищений під час Хмельниччини – ймовірно, татарами. Однак, ченці швидко відроджують святиню, а у 1660-х роках король Михайло Вишневецький дає монахам кошти на побудування навколо монастиря мурованої фортеці. Фортеця була досить старомодною, але свою функцію виконала – протягом турецьких війн монастир кілька разів брали в облогу татари, але кожного разу крехівська твердиня залишалась неприступною. Протягом першої облоги – у 1672 році – монастир захищав молодий Іван Мазепа.

Після закінченні 20-річної турецької війни в монастирі починають будувати муровану церкву, келії. Як і фортеця, монастирські приміщення виконані також в дуже консервативному стилі – бачимо поєднання української народної архітектури з французьким Ренесансом (хоча на дворі вже півстоліття як панувало бароко).

Протягом ХІХ століття монастир дещо занепадає – після того, як наполеонівські солдати пограбували його для потреб армії. Пізніше значну підтримку крехівській святині надає митрополит Андрей Шептицький.

Коли Польща запровадила режим санації – знищення усіх непольських елементів Галичини – монастир був пограбований втричі. Його велику бібліотеку та інші скарби було вивезено до Польщі.

Утретє монастир зазнав грабунків за радянської влади – тоді монастир було перетворено на інтернат для дітей з вадами розвитку. За сорок з гаком років монастир-інтернат був перетворений на цілковиту руїну – від мурів та кількох башт лишилися самі фундаменти, інтер’єри храму та келій були знищені.

Тільки у 1990 році, коли монастир повернувся до греко-католиків, святиня почала відроджуватись. За кілька років була проведена повна реставрація монастирю – як храмів, так і фортеці. На місці знищених інтер’єрів поставлено новий іконостас, новий стінопис та вітражі. Фрески виконані в дусі академізму, вітражі наслідують середньовічним традиціям, іконостас же – в сучасному стилі, в найкращих традиціях мистецтва постмодерну.

Відроджуються на території монастиря і дерев’яне будівництво – згідно з давніми традиціями відновлено дерев’яну церкву та дзвіницю, що колись були в монастирі.

 Екскурсію по Крехівскому монастирі можна замовити за телефоном (067)583-67-80