Костел св. Лаврентія

 

Костел св. Лаврентія був закладений Жолкевським у 1606 році. Будівництво храму тривало 12 років. Архітектори храму – італійці Павло Щасливий, Амброзій Прихильний, Павло Римлянин.

Костел побудований в стилі ренесансу, і жодних серйозних зовнішніх перебудов з того часу храм не зазнавав. Лише всередині костелу додавались нові вівтарі, ставились нові пам’ятники, писались нові образи.

Костел приваблює туристів з першого погляду – це велична ренесансова споруда, хрестоподібна в плані, з високим куполом. Високі вузькі вікна нагадують про готику, а товстезні мури – про оборонний характер храму.

Костел став усипальницею засновника міста, Станіслава Жолкевського, який загинув у 1620 році в битві під Цецорою. Згодом в крипті храму упокоїлись його син Іван, дружина Регіна, донька Софія. В костелі збереглись їхні нагробки, виконані з червоного угорського мармуру. 

Коли син Софії Жолкевської та Івана Даниловича Станіслав загинув в битві з татарами, він також був похований в жовківському костелі.

Сестра Станіслава Даниловича Теофілія вийшла заміж за Якуба Собеського, який помер у 1646 році і також був похований в костелі. Нагробки Станіслава Даниловича та Якуба Собеського виконані в стилі бароко скульптором Андресом Шлютером.

Син Якуба і Теофілії Ян Собеський був наступним власником Жовкви. Відомий своїми великими перемогами над турками, він прикрашає костел лицарською символікою та чотирма великими батальними картинами, які оспівували військові звитяги Собеського («Битва під Хотином», «Битва під Віднем», «Битва під Парканами») та його прадіда – Станіслава Жолкевського. Це були найбільші картини в Європі – 6х7 та 8х10 метрів.

Костел прикрашений трьома бароковими вівтарями – головним та двома бічними. Серед митців, що писали образи до вівтарів – Софія Фредро, мати митрополита Андрея Шептицького.

У 1946 році костел був закритий та перетворений на музей, а згодом – на склад. Інтер’єр храму був майже повністю знищений, а витвори мистецтва, що зберігались в ньому – розкрадені. Дещо стягнули місцеві жителі, дещо відвезли до Ермітажу, дещо потрапило до фондів Львівської Галереї мистецтв.

У 1989 році костел був повернений віруючим. Почалася реставрація. Майже все, що було вкрадене місцевими. Було повернено до храму. Пошкоджені нагробки та статуї відновлювались, реставрувались вівтарі. На місце вкраденого органу був привезений новий інструмент.

Зараз реставраційні роботи в храмі майже повністю закінчені, і ця надзвичайна святиня вже предстала в усій своїй красі та величі. На повістці дня – повернення до храму батальних картин.

Екскурсію по костелу св.. Лаврентія можна замовити за телефоном (067)583-67-80